top of page

שולחן מים – משחק התפתחותי לקיץ ובכלל

עודכן: 18 באוק׳ 2023

בקיץ ובכל עונות השנה, למשחקי מים יש יתרונות רבים לתנועה, למידה ורווחה רגשית. למשחק מאורגן סביב שולחן מים יש יתרונות רבים, ובפוסט זה קיבצתי עבורכם המלצות והסברים התפתחותיים בנושא משחק עם שולחן מים, והמלצות לבחירת שולחן מים כמשחק התפתחותי.ובאמת, שולחן מים הוא אחד המשחקים השווים ובמיוחד בקיץ, אבל לא רק.

למה הגדרתי אותו בתור משחק התפתחותי? הוא מעניין ומתקשר לחיי היום יום ולכן מעודד משחק משמעותי לאורך זמן, ומשפר תפקוד במוטוריקה גסה (פעילות שרירים גדולים ושרירי היציבה) ועדינה (תפקודים יומיומיים של כפות הידיים והאצבעות, תנועות מדוייקות). בנוסף יש לו יתרונות בהיבטים תחושתיים, רגשיים ותקשורתיים. אפילו למידת עקרונות פיזיקלים (משחק צף לעומת שוקע, מערבולות ועוד..). משחקים תחושתיים יוצרים למידה משמעותית ונרחיב על כך בקרוב בסדרת פוסטים נוספים.

מאיזה גיל?

ילדים בני שנה וחצי יהנו מאוד

(ולדעתי גם האחים הגדולים בני העשר ישחקו איתם בשמחה 🙂 )

רוצים קצת פירוט התפתחותי?


מוטוריקה גסה

יציבה ויציבות – עמידה לאורך זמן, תוך תנועה והרמות משקל בידיים – ולכן גם חיזוק שרירים: הרמה לגובה של כלי מלא מים זו בעצם משקולת!

חציית קו אמצע- כלומר יד ימין מגיעה לצד שמאל של הגוף וההיפך כדי להעביר משהו, למלא מים, לשפוך וכו’ (על התפתחות קו אמצע בפוסט הזה).


מוטוריקה עדינה

תרגול תנועות עדינות שימושיות של הידיים: אחיזה מדוייקת לאורך זמן של כלי, צינור, העברה מכלי לכלי במזיגה ועוד.


תרומה תחושתית

למשחק בתוך מים יש היבטים תחושתיים: למים יש משקל שונה, הם מפעילים לחץ שונה מהאויר על היד כשהיא בתוכם.


למידה מטורית

שילוב של חוויה חושית נעימה כשולחן מים תורמת למשימה התנועתית החדשה (לדוגמא מזיגה לכוס מבקבוק) חוויה משמעותית ומעוררת מוטיבציה. בכך מעלה את הסיכוי ללמידה יעילה יותר.


בהיבט הרגשי

ילדים רבים מגיבים טוב למשחקים בהם יש חוויה חושית והם נענים למשחק ומשתתפים יותר. ניתן לשחק עם בובה במשחק דמיון (לקלח בובה או חיות פלסטיק) ולפתח ולעבד חוויות מהיום יום.


קוגניציה

החוויה התחושתית המענינת מוסיפה מוטיבציה לחקירה בדיקה והסקת מסקנות. החוקרים הקטנים שלנו עסוקים כל כך בזמן המשחק ואנחנו לא תמיד מבינים כמה הם לומדים מהפעילויות האלו.


תקשורת וחברה

השולחן מאפשר משחקים מורכבים של בניה ותכנון ‘מכונות’ ו’מפעלים’ דמיוניים. מזמינה שיחות מענינות ומילים ראשונות חשובות ליוםיום – מים.עוד.די. את זה… ובהבט החברתי נוח לשחק יחד סביב שולחן – הוא מאפשר בצורתו למשחק משותף של מספר ילדים במקביל.


המלצה התפתחותית חמה:

גם אם שולחן המים מגיע מראש עם צעצועים, אפשר לשים אותם בצד! ולגוון עם סלסילות בהם תשלבו פריטי יום יום למשחק עם השולחן. למשל:

 • סלסילה פלסטיק של עגבניות, מסננת של פסטה (איזה כיף לשטוף ירקות מפלסטיק ולסנן את המים חזרה לתוך השולחן!)

 • סט למסיבת תה מפלסטיק (כוסות וקנקני תה)

 • צינורות (מחנות אינסטלציה למשל – אלו שמתקצרים ומתרחבים כאקורדיאון)

 • בקבוקוני אקטימל ובקבוקי מים חד פעמיים מפלסטיק שקוף. כלים לחיצים.

 • ספוגים וקופסאות בגדלים שונים.

 • חיות פלסטיק או פירות ומסננת קטנה: להרים ולסנן מים מהחיה.

 • נשטוף חיות, מכוניות ונלמד על חלקי גוף, גלגלים ונרחיב את אוצר המילים בחוויה משמעותית!

 • אם המים נשארים סה”כ נקיים, כדאי לצרף משפך ולהשקות את העציצים בסיום!


השקעה ביחס לעלות

כדי שההשקעה תשתלם ואכן המשחק יהיה בשימוש, שווה לבחור שולחן במחיר הוגן והגיוני ולפעמים צריך להתאים את סוג השולחן לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד. ראיתי שבחלק מגני הילדים יש שולחנות ייעודיים עמידים יותר וללא ‘קישקושים’. הם לרוב יקרים מאוד. העובדה שהם פחות צבעוניים וללא כל האיבזור מאפשרת יותר גמישות למשחק ויותר רעיונות עצמאיים, ולכן אני אוהבת אותם יותר..


עשה זאת בעצמך

ניתן להכין שולחנות מים בעצמכם, על ידי קניית גיגית פלסטיק מלבנית והלבשה של מסגרת עץ מסביבה, או לקחת שולחן סלון ישן ולחתוך בו חור לפי גודל הגיגית, שתשב בתוכו. עדיף שהגיגית תהיה יציבה.

כן. אפשר גם להתחיל במשחקי מים עם קערות על הדשא!! רק להשגיח על הילדים, כמו באמבטיה.

דוגמא לשולחן מים תוצרת בית מתוך האתר buildsomthing.com: את השולחן בנתה Jen Woodhouse המקסימה ששמחה כשביקשתי ממנה להתארח אצלי בבלוג ולהעלות את התמונה של השולחן שבנתה! ניתן לקבל את התכניות שלו ולבנות לבד:


שולחן מים וחול לבנייה עצמית. תכניות בנייה באתר builsomthing.com – לינק פה


אופציה נהדרת נוספת היא לקחת תיבה לא עמוקה מאיקאה ולהכניס אותה לארגז הפוך של איקאה או להניח על שולחן.

שולחן מים קנוי

היתרון היחסי בשולחן הקנוי הוא גם הנוחות וגם השסתום – יש פקק למטה שעוזר לנקז את המים בסיום השימוש ומאפשר אחסון יבש של המשחק.

חסרונות בשולחן קנוי – השולחן עשוי מפלסטיק, ולא תמיד מספיק עמיד ויציב. חיסרון נוסף של חלק מהשולחנות הוא שהם מגיעים מאובזרים מדי- וקצת מפריעים למשחק יצירתי עצמאי ולא מובנה.


אז חיפשתי עבורכם והנה דוגמאות לכמה שולחנות מים חמודים:

לצערי חלק גדול מהדוגמאות באמזון לא נשלחות לארץ (או בעלות משלוח גבוהה), ולכן הנחתי אותם כאן כדוגמאות.

ההמלצות הן חלק מדף ההמלצות שלי באמזון. המלצות רבות ונוספות בלינק הבא תחת sensory motor fun timeוהנה רעיונות לערכות מענינות לפעילויות לשולחן מים (אבל באמת שאפשר למצוא את הכל מחיי היום יום וממשחקים קיימים):
בטיחות-

 1. אם השולחן מונח על רחבה מרוצפת ולא על הדשא, מחצלת גדולה תוכל לסייע במניעת החלקה של הילדים המשחקים.

 2. יש להשגיח על הילדים, ולשים לב שאין חלקים קטנים שמתפרקים.

 3. במקרה שבניתם לבד שולחן, שימו לב שמומלץ שהגיגית תשב בתוך מגרעת יציבה והשולחן חלק ומשוייף היטב.

 4. אם הפעוט נהנה לשחק אולם השולחן גבוה מדי עבורו, יש להכין לו מדרגה יציבה ורחבה כדי שיוכל לנוע ולשחק בחופשיות, ולא יחליק או יאבד שיווי משקל בעת המשחק.

מקווה שקיבלתם רעיונות חדשים! בואו ללמוד עוד על התפתחות פעוטות ויצירת סביבה מעשירה עבורם, בראייה התפתחותית-מקצועית בהרצאה מקסימה להורים (לחצו על התמונה):להתראות, גליה.


יש לציין כי הפוסט אינו בא לתת המלצות טיפוליות ורפואיות ספציפיות, ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם הפיזיותרפיסט ההתפתחותי שמטפל בילדכם. זהו פוסט אינפורמטיבי שבא לשפוך אור באופן כללי ואינו תחליף לבדיקה והדרכה של אנשי מקצועות הבריאות המורשים.

33 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page