top of page

בחירת נעליים לתחילת הליכה ונעלי צעד ראשון

עודכן: 18 במרץהאם לתת לתינוק הולך נעליים? האם לבחור נעל צעד ראשון? האם מומלץ לחכות שלושה שבועות של הליכה לפני קניית הנעל הראשונה? ואיזו נעל כדאי לבחור לצעדים ראשונים, או להליכה ראשונית? הפוסט הבא מנסה לשפוך אור בנושא ולתת לכם קצת המלצות קונקרטיות לבחירת נעלים לתחילת הליכה וטיפים להתנהלות.

אז אילו נעליים מומלץ לבחור?


בפוסט הבא אני משלבת הסברים והמלצות וניתן להגיע לכמה לינקים לדוגמא מאמזון, מקטגוריית "מתחילים ללכת" שלשמחתי חזרו לשלוח בחינם את רוב הדגמים המוצעים.

הלינקים דרך תכנית שותפים (לפרטים לחצו פה).


התינוק נמצא בשלב של עמידה והליכה סביב רהיטים –

איזה כיף עם נעלי בד/עור רכות, שנקראות לרוב נעלי ‘טרום הליכה’

נעליים רכות עם סוליית בד/עור רכה מומלצות מאוד בחורף לתינוקות שזוחלים ונעמדים- הנעל הזו מחזיקה את הגרב וטכנית קצת פחות קר לו ברגליים (גם אני פולניה). אלו נפלאות גם כנעלי בית להמשך, לכמה שיותר שנים, מבחינתי.

אתם מעדיפים נעל "ממש"? אל תדאגו, אם הילד אוהב להעמד בחוץ חשוב לאפשר לו להתנסות ולחקור את הסביבה באופן בטוח ואפשר לשלב גם נעל יותר "נעל" - נעל גמישה ורכה בסגנון צעד ראשון.


אין מניעה מלשים נעליים- החוכמה היא לשלב, זה הכל.


לנעליים רכות יש לי שת"פ משמח עם הנעליים היפות של עליזהל'ה - ולכם יש הנחה עליהם - לחצו על התמונה להגיע לדף ההנחותויש גם נעלי טרום הליכה רכות באמזון, תוכלו למצוא סוגים רבים בקטגוריית צעדים ראשונים:
נעלי צעד ראשון רכות

עם הזמן פותחו נעלי “צעד ראשון”. אלו נעליים שמאפשרות מעבר נינוח בין זחילה ישיבה והליכה. לרובן סוליות ממש דקות שמאפשרות תנועתיות רבה בכף הרגל (אפשר לקפל ולפתל את הסוליה כמו בסחיטת סמרטוט). חפשו נעל בסגנון, ושימו לב שיש לה תמיכה בעקב. לחלק מהילדים שהולכים זמן רב בדחיפת רהיטים התמיכה הזו תספק יציבות ותסייע להתחיל לעזוב ידיים וללכת לבד.

בחירה של נעלים סטייל ‘צעד ראשון’ גמישות עם סוליה דקה, אבל תמיכה טובה בעקב מאפשרות גם תנועתיות רבה בכף הרגל וגם נוחות לזחילה, כי אינן ‘בומבסטיות’ ביחס לנעל המשך. אם זכיתם ומצאתם כזו עם שרוכים – הן מומלצות בחום כי הנעל מתלבשת ממש כמו כפפה. לא תמיד יש כאלה בחנויות אבל אפשר לבקש ולהזמין.

טיפים לבחירת נעל

 1. קחו בחשבון מקום עודף מלפנים באצבעות, אך תמיכה מלאה בעקב.

 2. אם אפשר, עדיף תמיד – לנסות את הנעל למשך כמה דקות ארוכות של עמידה, כריעה, ישיבה והליכה (הילדים שלי היו רצים בחנות ‘לבדוק את הנעל’ גם בשנים שאחר כך…).

 3. התינוקות שלנו יטפסו במהירות במידת הנעליים ולכן חשוב לבדוק לעיתים קרובות האם הנעל עדיין מתאימה.נעליים גבוהות עם סוליה קשיחה

הנעליים בסגנון של פעם, גבוהות ויותר קשיחות עדיין יעילות ומומלצות לחלק מהילדים (לפעמים במסגרת טיפולי פיזיותרפיה התפתחותית) ולרובן סוליה יותר גמישה ממה שהיו בעבר.

יש ילדים שדווקא הנעל היציבה יותר תספק להם את התחושה והיציבות שהם זקוקים לה. לא צריך לחשוש שהנעל הזו “תקלקל” את הילד – בסך הכל להמשיך לשלב נעליים עם הליכה יחפה לאורך כל שנות החיים, אם ניתן.

הנה מספר דוגמאות מאמזון:


אז למה יש "חששות" מהנעלת נעליים?

למה הורים כ"כ חוששים מנעליים? נתחיל בהיסטוריה. סוליית נעלי צעד ראשון היו ממש קרש. הנעל הייתה עם שרוכים, מעור לא גמיש, וסוליה ממש נוקשה. ובאמת, המליצו על תרגול שרירי הרגל בהליכה יחפה על החול בחוף הים (דבר שטוב גם לימינו ובהמשך ארחיב יותר איך לתרגל). עם הזמן, הגיעה המחשבה שיש מקום להמתנה עם רכישת נעליים, שכן הן נוקשות כל כך.
אם כהורים תאפשרו לילד הזדמנויות רבות להתנסויות יחפות, הנעליים הן רק חלק מהיום יום.

ולכן כשאני ממליצה *כפיזיותרפיסטית התפתחותית* ולאחר למידה מעמיקה של ביומכניקה של הליכה, להורים לילד להנעיל נעל גבוהה וקשיחה- זכרו שלפעמים זו נעל שמומלצת לילדים ספציפיים! ולא כל פעוט שמתחיל ללכת סובל מחוסר נוחות בהנעלת נעל כזו קשה וגבוהה; להיפך! היא מסייעת לחלק מהתינוקות ביציבות הראשונית.

מתי ולמה בכלל לתת נעליים לתינוק שהחל ללכת?

נעילת נעליים לתינוק שרק החל לצעוד מאפשרת לו ללכת בכל מקום (שהרי חלק מהאזורים הציבוריים לא מספיק נקיים, ביטחותיים או נעימים להליכה יחפה) ולהרגיש עצמאות מהי, ואושר רב.

זהו ענין שאין להקל בו ראש – חשוב מאוד להתייחס גם לשלב ההתפתחותי שהילד נמצא בו – ראשית הליכה היא אושר גדול עבור הפעוט! הפסיכולוגית מרגרט מהלר מתארת שלב זה של ראשית הליכה בתינוקות כ’רומן עם העולם’ – ולכן הורים שחוששים כי הנעלת נעליים “מוקדמת” מדי אינה בריאה לכף הילד, לעיתים מייצרים מתח ועומס על עצמם לעצור את ההתלהבות הזו, לרסן את התינוק, להשאיר בעגלה, להרים אותו ולהסביר ש’אסור ללכת פה’ או להיות בחרדה שידרוך על זכוכיות.תירגול כף הרגל לאחר התחלת הליכהאפשר לתרגל את כף הרגל בהליכה יחפה וזה מומלץ! בכל גיל (גם לכם!) ובוודאי במקביל להליכה עם נעליים.

 1. בילוי והליכה על החול בחוף הים.

 2. הליכה יחפה וטיפוס על מתקנים בגן השעשועים (אם בטוח ולא חם מדי).

 3. שימוש במשטחים לא יציבים – הליכה ועמידה על מזרן הפעילות שלכם בבית.

 4. משחקי יוגה, מסלולים בבית ופעילויות לתרגול שיווי משקל (צירפתי לינק לפעילויות מקסימות שיצרתי ונמכרות דרכי בחנות הדיגיטלית!).

כל אלו מייצרים לרגל יחפה הזדמנויות תנועתיות חשובות ואתגר לעבודת שרירי כף הרגל !ומה אם הילד לא אוהב את הנעליים החדשות?

הו, האכזבה.

התאמצנו ובחרנו נעל בחנות והילד לא מעונין לנעול?

כדאי בכל מקרה להרגיל בפרקי זמן קצרים במשך מספר ימים, ולא לצפות (וזה נכון תמיד!) שמייד תהיה לילד הסתגלות.

כמה רעיונות:

 1. שימו את הנעליים של הילד באזור הנעליים, עם הנעליים של שאר בני המשפחה.

 2. אפשרו לו לגשת ולגעת בהן באופן קבוע.

 3. נסו לשחק יחד באופן טבעי ולא בלחץ, משחק דמיון שיוצאים לטיול (להנעיל את הדובי אולי?).

 4. לזכור שזה בסדר שזה לוקח כמה ימים- אבל זה בסדר ויתכן והנעל לא נוחה לו, ואז צריך לחפש נעל נעל אחרת.

הכנתי עבורכם המלצות לאביזרי דחיפה ומשחקי הליכה כייפים, ונעליים בדף ההמלצות שלי באמזון, בקטגוריית צעדים ראשונים. הנה הלינק.

ובכל מקרה – תמיד אפשר להתייעץ עם פיזיותרפיסט.ית התפתחותי.ת – הפיזיותרפיה ההתפתחותית כשמה כן היא: מתייחסת לכל ההיבטים המוטוריים והביומכאניים של הגוף, בשילוב הבנה מעמקי לשלב ההתפתחותי והרגשי של התינוק ומתייחסת להורים, לסביבת הילד ומקום מגוריו.

אם הילד.ה שלכם עדיין לא הגיע להליכה עצמאית ויש לכם שאלות בנושא,

הכנתי קורס דיגיטלי ראשון מסוגו להורים בנושא!

לחצו על התמונה לפרטים נוספים:


נהניתם ורוצים ללמוד עוד?

בואו לשמוע אותי בהרצאה מרתקת

בה נכיר את היכולות המופלאות של הפעוט, נדע לייצר לו סביבה התפתחותית נינוחה ולא מתאמצת,

אך מעשירה ומפתחת:לפרטים לחצו על התמונה

לשאלות בנושא כתבו לי כאן בתגובות, או בדף הפייסבוק או האינסטגרם שלי!

להתראות, גליה.

444 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page