top of page

בחירת כסא אוכל לתינוק

עודכן: 15 בינו׳מתלבטים עם בחירת כסא אוכל לתינוק?


אם כבר ביקרתם בחנות לציוד לתינוקות וממש הסתנוורתם מהמבחר, הנה קצת רקע בנושא, שש המלצות ספציפיות לבחירת כסא אוכל שמותאם לילד שלכם, תמונות והסברים והמלצה חמה ומנומקת מדוע עליכם לצאת מייד לבית קפה….בחירת כסא אוכל לתינוק- למה זה כ”כ משמעותי? מפני שישיבה טובה, בכסא מותאם, בעלת השפעה לטובה על פיתוח ושכלול מיומנויות:

 1. מיומנויות אכילה (לעיסה ובליעה בצורה טובה וגם נשימה טובה)

 2. מיומנויות ידיים הקשורות לאכילה – שימוש בכפית (ובהמשך בכל כלי האוכל)

 3. יציבה טובה בישיבה, לצורך הרגלים טובים וחיזוק שרירי הגו כולו בזמן הישיבה


אז מהן שש ההמלצות לבחירת כסא אוכל לתינוק?

 1. לא חייבים לבחור כסא אוכל לתינוק יקר- כי לא כל פעוט יסכים להישאר עם כיסא שמזוהה לו ככיסא תינוק. לכן ניתן לרכוש כיסא אוכל פשוט ממש ולהשאיר את התקציב לכיסא ההמשך לפעוטות וילדים (ראה פירוט בפוסט הבא)

 2. לבחור נוח לניקוי ולתפעול, שהמגש מתפרק בנוחות לשטיפה.

 3. אפשרות לחיבור מגש בגובה נוח, לא מעל המרפק (בדר"כ כיסא עם אפשרות להטייה לאחור בעל מגש בגובה לא טוב...מאוד גבוה).

 4. מומלץ שיהיה כיסא יציב, בעל משענת ומושב יציבים ולא רכים מדיי, ובכלל לא בטוח שחייבים ריפוד. מה שכן – חגורות לקשירה, ואישור בטיחות. 

 5. אם תמצאו כיסא עם מקום להנחת כפות הרגליים בהמשך (אבל באמת משטח, לא רק ‘בכאילו’), שווה לשקול אותו. אבל לא חובה כי בהתחלה התינוקות יושבים יותר בישיבת ‘טבעת’. 

 6. הילד יושב בו יפה ויציב, נינוח ולא ‘שוכב’ ו’נמרח’ לאחור בכל הארוחה.


חשוב לי מאוד להדגיש שגם כסא ב-100 שח יכול להיות פשוט טוב לתקופה הזו של התינוקות, הנה אחד שעבר במשפחה מעל עשור, בהחלט היה מצויין. הריפוד (שניתן להסרה ולהחלפה בכל עת) ירד סביב גיל 10 חודשים –אז איך יודעים מה לקנות ואיזה כסא מתאים? אפשר להתחיל ב….בית קפה /מלון/ מסעדה. לא, ברצינות. שווה לנסות בכל מיני מקומות ואצל חברים בעלי כסא אוכל לתינוקות. שמתם לב שבכיסאות האוכל במסעדות הילדים בדר”כ יושבים ממש יפה?


אמנם לא בטוחה שיש לי מה להשוויץ בתפריט התזונתי שהראיתי בתמונה שלמעלה- בכל זאת היה חופש פורים ויש לה אחים גדולים (אבל בתחפושת העבודת יד אני לגמרי משוויצה).


אבל השאלה שעולה קבוע אצל ההורים היא-


למה הם בדרך כלל יושבים יפה בכסא המסעדה?

יש לי מספר רעיונות לתשובה:

 1. הארוחה היא משפחתית וכולם נינוחים ליד השולחן, והילד נהנה להיות חלק (וזה ככה רמז עבורנו ההורים ליום יום..)

 2. הכיסאות לרוב כיסאות בעלי מושב קשיח שיהיה קל לנקות. דווקא מושב קשיח מאפשר לגוף יציבות וגרייה תחושתית טובה לתגובה שרירית טובה ליציבות ועבודת שרירים מייצבים.

 3. משענת נמוכה – לא תמיד הראש והצוואר צריכים להיות תמוכים- בטח לא אצל תינוק בוגר בעל ישיבה ואכילה עצמאית- אבל בהסתייגות – משתנה בין ילד לילד, צריך לבדוק ספציפית.

 4. פעמים רבות אין מגש, והתינוק אוכל ישר מהשולחן היציב – יחד עם כולם, ובגובה נוח (יש כיסאות בהם המגש פשוט גבוה מדי).


אז כן, יש כיסאות ב-100 ש”ח שהם מאוד טובים ומאפשרים את רוב הפונקציות, ויש כיסאות ב-500 ש”ח, שלא מאפשרים כמעט אף אחת מההמלצות.


הנה אחד מהסופר סופר יקרים – שבאמת מצויין, אבל דווקא לשלבים מתקדמים יותר של ישיבה- אני ממליצה לרכוש אותו ככיסא השני כשהילד בן שנה. המושב הצר של הכיסא מתאים לפעוטות מאוד,

בעיניי ומנסיוני יותר מאשר לתינוקות.

ולא, לא חייבים - יש פתרונות אחרים לילדים גדולים יותר בפוסט הזה כי התאמת כיסא לשלוחן האוכל חשובה עד גיל 9 בערך.stokke כיסא

אבל יש עוד אפשרויות !


אני מאוד אוהבת את הכיסא הפשוט של איקאה (וצצו לו חיקויים). נכון שאין לו רגלית, אבל עד הערך גיל שנה חלק גדול מהתינוקות יושבים בו נהדר:ניתן להוסיף לו רגלית, מההתחלה, או לאחר גיל שנה.

הנה דוגמא מהנגריה של יאשה במחיר משתלם במיוחד (ומכיוון שיש לי שת"פ משמח איתו אולי תקבלו הנחה נוספת עם הקוד שלי!):אין לכם מקום בפינת האוכל לכיסא גדול ומסורבל? לא בטוח שזו בעיה – אולי זה יתרון ?

גם בוסטר שיושב על כסא של מבוגר –יכול להיות נוח מאוד, ולאפשר התקרבות של הילד לשולחן שלכם ולארוחה המשפחתית: שהיא המועדפת.


צפו בסרטון מהערוץ שלי ביוטיוב על חשיבות האכילה וההתנסות בחודשים הצעירים:
ניסיתם להושיב אבל התינוק לא יושב זקוף מול הכיסא ונראה "קצת שפוך"? בואו לצפות בהדרכה קצרה:
האם כבר השתתפתם בסדנת 6-12 חודשים?

אנו מתייחסים לציוד, לסביבה ובמיוחד ליצירת סביבה שמקדמת את התינוק, מתוך היכולות והמוטיבציה שלו!

מוזמנים לקורא על הסדנאות ולבקש להרשם בלחיצה על התמונה הבאה:מאחלת לכם שתמצאו את הכיסא הנוח והמתאים עבור ילדיכם, עבורכם ועבור פינת האוכל שלכם.


להתראות, גליה
יש לציין כי הפוסט אינו בא לתת המלצות רפואיות ספציפיות,

ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם הפיזיותרפיסט ההתפתחותי שמטפל בילדכם.

זהו פוסט אינפורמטיבי שבא לשפוך אור באופן כללי

ואינו תחליף לבדיקה והדרכה של אנשי מקצועות הבריאות המורשים.Comments


bottom of page