top of page

כיסאות אוכל לפעוטות עם חשיבה לגילאים הבוגרים

עודכן: 21 בדצמ׳ 2023

איזה כיסאות אוכל לפעוטות וילדים מומלץ לבחור ? מהם השיקולים ההתפתחותיים בבחירת כיסא אוכל, והאם יש כיסאות מתאימים לפעוטות שרוצים לשבת ‘כמו גדולים’?אני מרחיבה בפוסט אחר על בחירת כיסאות אוכל לתינוקות, הפעם נתמקד בשנה שאחרי, ובעצם בשנים שלאחריהן!


ישנן המלצות בטיחות בנוגע למאפיינים מומלצים או אסורים בכיסאות האוכל, ההמלצות מתפרסמות באופן שוטף באתרי הורים וילדים, תחת כתבות בבחירת כיסא אוכל לילד. בהנחה שבחרתם כיסא שעומד בהמלצות הבטיחות, הנה מספר המלצות לגבי כיסאות בחשיבה קדימה- גם לילדים גדולים יותר:


שמתם לב שמרוב שנמאס לנו מכל הציוד לתינוקות (שתופס לנו כל כך הרבה מקום בבית), אנחנו ממש ממהרים לסיים עם כל אביזר, אפילו אם נרכש בסכומי עתק… מהר מאוד מספרים לי הורים שהילד שלהם (פעוט קטן וחמוד) כבר אוכל בישיבה בכיסא רגיל, של מבוגרים, כי הכי נוח לו ולכולם, והוא רוצה להרגיש גדול.


יתכן וטוב שהילד צודק בתחושותיו. עצמאות ובגרות הן תחושות נפלאות ומתאימות התפתחותית לפעוט בגיל שנתיים-שנתיים וחצי. ובמידה שאפשר לאפשר לו עצמאות זו דרך הריהוט בבית- מה טוב. ולכן, כפיזיותרפיסטית התפתחותית השאיפה שלי היא לארגן לתינוק (ובהמשך לילד) את הסביבה באופן שתאפשר לו להתנסות ולשכלל את יכולותיו בצורה הטובה ביותר –

כלומר- סביבה מתאימה עבורו (ולכן יתכן שלילדים שונים יתאים ריהוט אחר! אפילו בין אחים..)


ולכן – בואו נדבר על כיסאות אוכל לפעוטות, או בקיצור:

האם ילד יכול לפתח מיומנויות אכילה יפות כשבקושי רואה את הצלחת?


ילדים רבים נפרדים מכיסא האוכל של התינוקות, ועוברים לכיסא המבוגרים. הם אוכלים תוך עמידה על הברכים, וזו אינה דרך אידאלית לייצב את הגוף לצורך למידה של מיומנויות. פעוט וילד צריכים יציבות כדי לשתות מכוס בלי לשפוך, ולאכול יפה בכלי אוכל. ובכלל, כדי להתפנות לארוחה בנחת, מומלץ כי המרפקים ינוחו בערך בגובה השולחן, וכפות רגליים ינוחו להן על משטח יציב.


ילדים זקוקים לעולם שמותאם עבורם,

גם אם הם הילדים הכי נוחים,

לא מתלוננים,

נראים מרוצים ואוכלים בשקט…

והדרך הטובה היא להתאים להם ציוד שמתלבש בנוחות בעולם שלנו, המבוגרים- כדי שנוכל לייצר ארוחות משותפות משפחתיות.

ארוחות משפחתיות נמצאו תורמות להתפתחות הילד בכל כך הרבה היבטים! תורמות להתפתחות רגשית, חברתית, שפתית וכמובן לפיתוח מיומנויות ולהעשרת המגוון התזונתי של הילד.

אז מה עושים אם הילד לא מגיע לשולחן כשיושב על כיסא המבוגר?


כאן נכנס לתמונה למשל הבוסטר (כיסא קטן המתלבש על כיסא המבוגר), כאפשרות להושבת הילד בתוכו עד גילאים מאוחרים (מומלץ לחפש בוסטר מתכוונן בגבהים). הוא לרוב כיסא שמותאם כבר לתינוק, ולכן אחרי שמורידים לו את המגש, כדאי לבדוק ולהעלות מחדש את גובה המושב ובכך מאפשרים לילד מדרגת גובה, וכפות רגליו מונחות על הכיסא הגדול וגופו נכנס בנחת מתחת לשולחן.


(ומילה בכל זאת לגבי בטיחות- ילד בגיל שנתיים וחצי בבוסטר יכול לדחוף עם רגליו את השולחן ולעוף לאחור – לכן כדאי שהכיסא שלו ישען על קיר פינת האוכל)

בוסטר של 'כתר' בגבהים משתנים עם ובלי מגש

בוסטר של ‘כתר’ מפעם, בגבהים משתנים עם ובלי מגש

היתרון בישיבה נוחה ואיכותית ליד שולחן המבוגרים מורגש במלואו גם בכיסאות העץ היקרים המתכווננים (למשל של סטוקי- ‘טריפ טראפ’). כיסא זה מאפשר ישיבה איכותית בכך כשכפות הרגליים מונחות על משהו ולא מתנדנדות באויר, לשימוש גם בגילאי בית ספר (תלוי בכיסא). יש כיום חברות נוספות וחיקויים:

tripptrap

כיסא סטוקי ‘טריפ טראפ’

כיסאות אוכל במיוחד לפעוטות וילדים

אני באופן אישי מאוד אוהבת את הכיסאות אוכל של איקאה לפעוטות. כיסאות שנראים ‘בוגרים’, לא מתחנפים וצבעוניים מדי, ומתאימים לגילאים מאוחרים יותר : הם ממליצים על גיל שלוש (תלוי בילד וכמה הוא יציב ויכול לעלות ולרדת לבד ואין סכנת נפילה), ועד גיל שש- שבע. מנסיוני- גם אחרי!

ילדים אוהבים אותם, כי נוח להם.

זה כיסא נהדר גם למשחק, הרכבת פאזל, ציור כתיבה וגזירה. היתרונות של הכיסאות האלו – יש מקום לרגליים להיות מונחות עליו, הם בגודל שמותאם לשולחנות אוכל וכתיבה של מבוגרים, ומאפשר לילד לשכלל מיומנויות בלי לחשוב יותר מידי על היציבה שלו (מה שהוכח כמשאב יקר שגוזל אנרגיה רבה מילד).

יש משפחות שמרוב התאמה לילדים מכינות לילדים בפינת האוכל באופן קבוע שולחן פלסטיק קטן, והילדים אוכלים לידו. אני ממש לא ממליצה:ארוחה משפחתית ליד שולחן האוכל המשפחתי היא עדיין המועדפת והמומלצת מכולן!

הילדים לומדים מאיתנו-הרגלי האכילה שלנו (לטוב ולרע), השימוש בכלי האוכל (מזלג, סכין- אפשר כבר מגיל צעיר יחסית בסכין מותאם!), וחשיפה למגוון המאכלים שאנו אוכלים. ולכן טוב להם לשבת ולאכול ביחד עם המבוגרים. שולחן וכיסאות פלסטיק בעייתיים גם מבחינה זו שאין להם משקל -הם נוטים לזוז מכל נגיעה ותזוזות אלו לרוב גורמות לכוס להישפך, לקו בציור להתעקם ועוד ועוד…אז לסיכום ההמלצות, בואו לצפות בלייב שערכתי בנוסא כיסאות אוכל לכל גיל

עם הדיאטנית המקסימה קרן אביאל:
ומילה לסיום:

הורים רבים היו רואים את הכיסאות של איקאה בפינת האוכל אצלי, וחלק מהם היו אומרים:

"בשביל מה? הם כבר רוצים לשבת בכיסאות שלנו" אבל:

כשמגיעה שעת האוכל, הילדים שלהם רצים לתפוס את הכיסאות האלה!

כנראה שילדים פעמים רבות יודעים מה טוב ומותאם עבורם….

הנה עוד כמה כיסאות אוכל לילדים של איקאה שצילמתי לאחרונה:

מגוון כיסאות ילד באיקאה

מגוון כיסאות אוכל לילדים עד גיל 9 באיקאה

אשמח אם תכתבו פה בתגובות המלצות לכיסאות אוכל שלדעתכם מומלצים ! מחכה לתגובות- אולי יעזור להורה או שניים…וכמובן, אתם יותר ממוזמנים להמשיך ולהתעדכן בכל מיני קצרים ומעניינים בהתפתחות הילד בדף שלי בפייסבוק ממש פה….. או באינסטגרםהמלצות שלי באמזון לציוד מותאם לאכילה ורעיונות למשחקים סביב אכילה לילדים

(לחצו על התמונה):

דף ההמלצות שלי במסגרת תכנית שותפים באמזון. לפרטים

להתראות! גליה


יש לציין כי הפוסט אינו בא לתת המלצות רפואיות ספציפיות, ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם הפיזיותרפיסט ההתפתחותי שמטפל בילדכם. זהו פוסט אינפורמטיבי שבא לשפוך אור באופן כללי ואינו תחליף לבדיקה והדרכה של אנשי מקצועות הבריאות המורשים.

Commenti


bottom of page